Kevään 2027 kirjoittajille: Erityisjärjestelyhakemus YTL:aan on nyt ajankohtainen

Sairaus, vamma ja erityisen vaikea elämäntilanne, lukemisen ja kirjoittamisen erityisvaikeus sekä vieraskielisen kokelaan opetuskielen puutteellinen hallinta voidaan hakemuksesta ottaa huomioon ylioppilastutkinnossa. Kevään 2027 tutkinnon osalta sähköisten hakemusten tulee olla lähetettynä marraskuun loppuun mennessä.

Lisätietoa käytettävissä olevista erityisjärjestelyistä ja koesuoritusta heikentävän syyn huomioon ottamisesta ylioppilastutkinnossa saat lukemalla Ylioppilastutkintolautakunnan sivuilla olevat ohjeet tästä. Koska erityisjärjestelyhakemuksen liitteeksi edellytetään useimmissa tapauksissa paitsi henkilökohtaista opintosuunnitelmaa, johon on kirjattu tarpeelliset tukitoimet, myös erikoislääkärin, psykologin, erityisopettajan tai jonkun muun asiantuntijan lausuntoa, jossa arvioidaan erityisjärjestelyn tarpeellisuutta, on syytä olla hyvissä ajoin yhteydessä hakemusten tekemisessä auttaviin tahoihin, sillä lääkäriaikojen ja lausuntojen saaminen saattaa kestää. Hakuaika kevään 2027 tutkinnon erityisjärjestelyihin päättyy 30.11., jolloin hakemusten on oltava YTL:ssa.  

Mikäli sinulla on   

Heiltä saat lisätietoja mm. hakemuksiin vaadittavista liitteistä ja siitä, miten sähköinen asiointi käytännössä tapahtuu.  

JOS sinulla on ennestään kevään tai syksyn 2026 ylioppilaskirjoituksiin saatu YTL:n erityisjärjestelypäätös, tarkista sen voimassaoloaika. Useimmiten päätös on voimassa 6 vuotta, ei kuitenkaan aina.