Wilman tiedotteissa on luettavissa kaikkia kouluja koskeva yleistiedote lukukauden alkamisesta normaalisti lähiopetuksena, pyydämme kaikkia perehtymään siihen huolellisesti.
Merenkurkun koulussa rehtori ja muu henkilökunta ovat valmistelleet turvallista kouluarkea koko koulun väelle. Suunnittelemamme toimenpiteet ovat seuraavat:
1. Tärkein periaate on, että kukaan ei tule kouluun pienimmissäkään flunssaoireissa, vatsavaivoissa tai muuten sairaana.
2. Oppilaita ohjeistetaan turvavälien pitämiseen kaikissa tilanteissa.
3. Käsihygieniasta huolehditaan: pestään kädet kouluun ja oppitunneille mentäessä, ennen ruokailua ja muutenkin mahdollisimman usein. Käsidesiä on saatavilla kaikissa luokissa ja ruokalassa.
4. Porrastamme ryhmien kouluruokailuaikoja, jotta saamme vähennettyä ruokailijoiden määrää.
5. Oppilaita ohjeistetaan viettämään välitunnit ulkona.
6. Oppilaita ohjeistetaan yskimään tai aivastamaan hihaan tai paperinenäliinaan, joka heitetään pois. Yskimisen tai aivastamisen jälkeen pestään kädet.
7. Oppitunneilla käytettäviä välineitä puhdistetaan mahdollisimman usein käytön jälkeen.
Kaikki yhteiset ohjeet käydään tarkasti läpi oppilaiden kanssa luokanohjaajien johdolla perjantaina 14.8.2020. Ohjeita on jaettu myös kaikkien luokkien ja käytävien seinille muistutukseksi.
Julkisesti, opettajille, opiskelijoille, henkilökunnalle ja huoltajille